Plnění ambiciózních cílů po kapkách: evaluace dopadů environmentálních investic na kvalitu vod
Oto Potluka a Jan Brůha, Katedra managementu VŠE a Lenka Slavíková, Univerzita J.E. Purkyně
Znečištění vod ovlivňuje nejen celkovou kvalitu vodních ekosystémů a náklady výroby pitné vody, ale i volnočasové aktivity. Česká republika se zavázala v následujícím desetiletí naplňovat evropské politiky v oblasti čištění odpadních vod ze sídel a zajišťovat určitou kvalitu (stav) všech vodních útvarů (viz Rámcová směrnice vodní politiky č. 2000/60/ES). Proto se Operační program Životní prostředí věnuje ve své první prioritní ose zlepšování vodohospodářské infrastruktury, zejména výstavbě a rekonstrukcím čistíren odpadních vod a kanalizací.
Zde prezentovaný výzkum se zaměřuje na otázku, zda došlo ke skutečnému zlepšení kvality vod díky investicím do výstavby čistíren odpadních vod. Analýza je provedena na datech z monitorovacího systému Operačního programu Životní prostředí 2007–2013 a na datech o znečištění celkovým fosforem a fosforečnany, měřeným Povodím Vltavy, s.p. za roky 2007–2014.
Statistické testování dopadů environmentálních investic potvrzuje, že investiční výdaje na výstavbu, renovaci a rozšiřování čistíren odpadních vod v povodí Vltavy mají pozitivní vliv na kvalitu vod.
Oto Potluka, Katedra managementu VŠE v Praze, potluka@vse.cz; Jan Brůha, Katedra managementu VŠE v Praze, jan_bruha@yahoo.co.uk; Lenka Slavíková, Institut pro ekonomickou a ekologickou politiku, Fakulta sociálně ekonomická Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, slavikova@ieep.cz.
POTLUKA, O., BRŮHA, J., SLAVÍKOVÁ, L. (2016) „Plnění ambiciózních cílů po kapkách: evaluace dopadů environmentálních investic na kvalitu vod“. Evaluační teorie a praxe 4(1): 1–17